PRELIMINARY PROGRAM

Sunday, 25th

08:00

Registration opening

08:30

Short Course: Part 1

10:30

Short Course: Part 2

12:30

Lunch

14:00

Short Course: Part 3

16:00

Short Course: Part 4

18:30

Opening Ceremony

19:00

Welcome Cocktail
Monday, 26th

08:00

Registration opening

08:30

Keynote Lecture 1

09:15

State-of-the-Art Report 1

10:00

Coffee break

10:30

Papers Sessions

12:00

Meeting with the Industry 1

12:40

Lunch

14:00

Keynote Lecture 2

14:45

State-of-the-Art Report 2

15:30

Coffee break

16:00

Papers Sessions

17:30

Closure

18:00

TC-106 Meeting
Twesday, 27th

08:00

Registration opening

08:30

Fredlund’s Lecture

10:00

Coffee break

10:30

Papers Sessions

12:00

Meeting with the Industry 2

12:40

Lunch

14:00

Keynote Lecture 3

14:45

Keynote Lecture 4

15:30

Coffee break

16:00

Papers Sessions

17:30

Closure

20:00

Banquet

20:15

Distinguish Lecture
Wednesday, 28th

08:00

Registration opening

08:30

Keynote Lecture 5

09:15

State-of-the-Art Report 3

10:00

Coffee break

10:30

Papers Sessions

12:00

Meeting with the Industry 3

12:40

Lunch

14:00

Keynote Lecture 6

14:45

State-of-the-Art Report 4

15:30

Coffee break

16:00

Papers Sessions

17:30

Competition results

18:00

Closing ceremony
Confirmed Lecturers: Keynote and State-of-the-Art
Lecturer Theme (preliminary)
Delwyn G. Fredlund (Golder Associates, Canada) The practice of unsaturated soil mechanics
Martinus T. van Genutchen (University of Utrecht, Holland, and Federal University of Rio de Janeiro, Brazil) Water scarcity and pollution
Leonardo Guimarães (Federal University of Pernambuco, Brazil) Numerical modelling
José Fernando T. Jucá (Federal University of Pernambuco, Brazil) Municipal solid waste landfilling
Luciano Oldecop (Universidad Nacional de San Juan, Argentina) Tailings engineering
G. Ward Wilson (University of Alberta, Canada) Safety and reliability in mining engineering
Paul Simms (Carleton University, Canada) Unconventional tailings technologies
Claudia Zapata (Arizona State University, USA) Geotechnics of roads
Laureano R. Hoyos (University of Texas at Arlington, USA) Instrumentation: laboratory & in-situ
Sandra Houston (Arizona State University, USA) Expansive and collapsible soils
John McCartney (University of California at San Diego, USA) Hydromechanical properties
Sai Vanapalli (University of Ottawa, Canada) Prediction of bearing capacity
Gerald A. Miller (University of Oklahoma, USA) Application of in situ tests in unsaturated soils to analysis of shallow foundations
José Camapum de Carvalho (University of Brasilia, Brazil) The practice of unsaturated soil mechanics for tropical soils
Confirmed Lecturers: Short Courses
Orêncio M. Vilar (University of São Paulo at São Carlos, Brazil) Slope stability
Alexandre Cabral (Université de Sherbrooke, Canada) Design of barriers
Bernardo Caicedo (Universidad de los Andes, Colombia) Pavements
Murray Fredlund (Bentley Systems Inc., Canada) Numerical modeling